Amelia Diak

Studentka 2 roku dietetyki niestacjonarnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Interesuje się żywieniem osób neuroróżnorodnych oraz wrażliwych sensorycznie. W prywatnym życiu tworzy sztukę i amatorsko gotuje w towarzystwie kota Tosia.

Artykuły Amelii

anoreksja

W ostatnich latach szczupła sylwetka stała się niezwykle pożądana. Media nieustannie sugerują, że szczupłość jest kluczem do sukcesu i szczęścia. Osiągnięcie tego ideału bywa jednak często niemożliwe, a dążenie do niego może prowadzić do poważnych konsekwencji. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, zwłaszcza w krajach zachodnich. Niedożywienie jest znacznie mniej nagłaśniane niż otyłość. Może to być spowodowane promowaniem szczupłej sylwetki jako jedynej poprawnej lub kojarzeniem niedożywienia z ubóstwem. 

bulimia

Zaburzenia odżywiania zaliczane są do grupy zespołów behawioralnych zwianych z zaburzeniami fizjologicznymi i od dłuższego czasu stanowi poważny i nieustannie narastający problem kliniczny. Jednym z nich jest bulimia (bulimia nervosa) inaczej zwana żarłocznością psychiczną [1], to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne, takie jak wymioty, nadmierne ćwiczenia fizyczne czy …

autyzm

Spektrum autyzmu – powszechnie określane jako autyzm lub profesjonalnie mówiąc zaburzeniami ze spektrum autyzmu (w skrócie ASD – autism spectrum disorder). Cechy osób autystycznych należą do szeroko pojętej neuroróżnorodności, czyli określenia na różnorodność w rozwoju i funkcjonowaniu ludzkich mózgów w takich sferach jak towarzyskość, uczenie się, uwaga, nastrój i innych funkcji umysłowych bez patologizowania ich [1].

autyzm

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się problemami z kontaktami międzyludzkimi, regulacją emocji, silnym przywiązaniem do rutyny oraz wieloma innymi. Przyczyny ASD nie są jednoznacznie stwierdzone, ale największy wpływ zdają się mieć geny oraz czynniki prenatalne.

ADHD

ADHD (od ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Objawia się znacznymi problemami z funkcjami wykonawczymi (np. kontrolą uwagi i kontrolą hamującą), powodujący także hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność. Jest to jedno z najczęściej badanych i diagnozowanych zaburzeń psychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych zebranych przez WHO, zespół nadpobudliwości …