Andrographis paniculata czyli brodziuszka wiechowata to roślina od lat stosowana w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej.
Andrographis paniculata – ZASTOSOWANIE I WSKAZANIA
Brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata) jest rośliną jednoroczną. Wywodzi się z terenów Indii i Sri Lanki. Uprawiana jest również na Karaibach oraz w południowo-wschodniej części Azji. Porasta równiny, wybrzeża, lasy, a także tropiki. Preferuje zacienione i wilgotne miejsca. W Indiach brodziuszka znana jest jako „król goryczy” ze względu na swój intensywny, niezbyt przyjemny smak.
Andrographis Paniculata skąd jej cenne właściwości
Brodziuszka wiechowata charakteryzuje się bogatym składem substancji aktywnych, które odpowiadają za jej szerokie zastosowanie. Wśród związków dostępnych w roślinie można wymienić m.in.:
- saponiny,
- taniny,
- flawony,
- panikulidy,
- związki diterpenowe (andrografolidy).
- fitosterole
Brodziuszka wiechowata ma swoje zastosowanie w wielu schorzeniach:
Działanie immunomodulujące
Ziele brodziuszki posiada zdolność stymulowania odpowiedzi układu immunologicznego na infekcje m.in. bakteryjne, wirusowe, grzybicze (jest naturalnym immunomodulatorem). Dzięki tym zdolnościom brodziuszki wzmacnia działanie i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Wspieranie układu immunologicznego jest możliwe dzięki zawartości andrografolidów.
Brodziszka wiechowata posiada wiec właściwości:
- Immunomodulujące
- Przeciwbakteryjne: ma swoje zastosowanie w zwalczaniu m.in. krętka borelii (wywołującego boreliozę), gronkowca złocistego. anaplasmy.
- Przeciwwirusowe: m.in. niweluje wirusy grypy i przeziębienia, mononukleozy, cytomegalii, HPV, Covid, WZW
- Przeciwpasożytnicze: m.in. odnośnie pasożytów układu pokarmowego jak i układu krwionośnego
- Przeciwgrzybicze
Działanie antyoksydacyjne
Andrographis paniculata jest silnym antyoksydantem, ponieważ stymuluje jądrowy czynnik transkrypcyjny, który odpowiada za aktywność antyoksydacyjną (chroni organizm przed działaniem wolnych rodników).
Działanie hepatoprotekcyjne
Związku dostępne w brodziuszce wiechowatej m.in. andrografolidy wpływają na cytochrom P450, dzięki czemu korzystnie wpływają na metabolizm oraz wspierają usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo wykazują działanie hepatoprotekcyjne co oznacza, ze korzystnie wpływają na regenerację wątroby.
Działanie wspierające przewód pokarmowy
- działa przeciwbiegunkowo;
- wspomaga apetyt;
- ułatwia trawienie – wpływają na sekrecję soków żołądkowych oraz śliny
Inne właściwości Brodziuszki wiechowatej
- Przeciwcukrzycowe (hipoglikemizujące; zmniejsza stężenie glukozy we krwi)
- Przeciwzapalne
- Obniżają ciśnienie tętnicze krwi
- Przeciwnowotworowe – ponieważ wykazują właściwości antyproliferacyjne co oznacza, ze hamują niekontrolowany podział komórek w tym nowotworowych.
- Łagodzi objawy: przeziębienia, zapalenia zatok, alergii, nieżytu dróg oddechowych oraz infekcji moczowo-płciowych.
- Wpływa na zapobieganie migreny epizodycznej;
- Ma zastosowanie w leczeniu RZS
Andrographis Paniculata – Stosowanie i dawkowanie
Rynek suplementów zawierających brodziuszkę wiechowatą jest coraz szerszy. Aktualnie można dostać preparat brodziuszki w postaci kapsułek, w formie liposomalnej i w formie suszu. Każdy suplement powinniśmy suplementować według jego wskazań.
Wyciąg z roślin – NAPAR
Składniki:
- 1 łyżkę suszu z surowca
- 1 szklanką (250 ml) wrzącej wody,
Łyżeczkę suszu należy zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na około 20 minut. Po zaparzeniu napar należy przecedzić i przyjmować 1 szklankę dziennie.
Nalewka
Przygotowując nalewkę musimy zwrócić uwagę, że przypada 1 porcja surowca na 5 jednostek alkoholu 50%. Nalewkę należy spożywać 2-3 razy dziennie po 5 ml.
Forma liposomalna
Decydując się na preparaty liposomalne warto zacząć od znacznie niższych dawek niż zalecana dawka maksymalna przez producenta. Jeśli producent zaleca 15 kropli 2 razy dziennie. Wówczas powinniśmy zacząć np. od 4 kropli i stopniowo zwiększać ilość przyjmowanego suplementu.
Andrographis Paniculata – Interakcje z lekami i ziołami
Brodziuszki nie powinny stosować osoby z chorobami woreczka żółciowego, kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.
Nie zaleca się również przyjmowanie brodziuszki w czasie chemioterapii. Wykazano, że brodziuszka zmniejsza aktywność leków immunosupresyjnych. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz przeciwzakrzepowych, ponieważ wyciąg z rośliny obniża ich skuteczność.
W 2020 roku odkryto, że brodziuszka uwrażliwia na chemioterapię komórki raka jelita grubego.
Andrographis Paniculata – skutki uboczne i przedawkowanie
Podczas stosowania brodziuszki wiechowatej mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:
- ból głowy,
- zmęczenie,
- świąd,
- reakcja alergiczna,
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
- w czasie przyjmowania substancji może również dojść do czasowego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych
Zawsze powinniśmy pamiętać, że substancje zawarte w ziołach są bardzo silne dlatego zaczynając przyjmowanie jakichkolwiek ziół lepiej zaczynać od niższej dawki i stopniowo ją zwiększać w ten sposób jest mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.