Jedzenie intuicyjne jest jednym z optymalnych stylów jedzenia. Jak się można domyślić, cała idea polega na zastąpieniu sztywnych reguł diety i kierowanie się sygnałami wysyłanymi przez nasz organizm. Najprościej ujmując, jest to rezygnacja z wszelkich ograniczeń. Konieczność przestrzegania diety bardzo często wiąże się z pewnymi zmianami i częstymi restrykcjami t.j. Ograniczanie ilości czy unikanie konkretnych produktów spożywczych, a przy tym wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem pór spożywanych posiłków. Natomiast w jedzeniu intuicyjnym stawiamy przede wszystkim na wsłuchanie się w swój organizm. Staramy kierować się uczuciem głodu i sytości w swoich zachowaniach żywieniowych. Intuicyjne podejście do żywienia ma na celu wykształcić w nas rozumienie sygnałów wysyłanych z organizmu. Jak również wpłynąć na rozwinięcia pewnej wrażliwości na sygnały takie jak uczucie głodu i umiejętności dostosowania się do nich.
Jedzenie intuicyjne – Czy mogę jeść wszystko jak mi się podoba?
Nie do końca. Oczywiście twoja dieta może obfitować w słodycze, fast-food i wiele innych niezdrowych rzeczy. Jednak nie wiąże się to, w żaden sposób z ideą jedzenia intuicyjnego. Jak każdy styl jedzenia jedzenie intuicyjne ma na celu zaspokojenie uczucia głodu w taki sposób, aby dostarczyć naszemu organizmowi siły. Co prawda nie ma bezpośredniej listy zakazanych produktów. Nie ma też ograniczeń co do ich ilości, ale warto zadać sobie podstawowe pytanie ,,Jak ja się będę potem czuł?”.
Myślisz, że zaspokoisz głód czekoladą zamiast zbilansowanym posiłkiem? To zastanów się, najpierw która z opcji jest bardziej wartościowa dla twojego organizmu. Zadaj sobie pytanie ,,Jak będę się czuł po zjedzeniu czekolady?”. Gdy uświadomimy sobie, że nie jest to opcja pełnowartościowa. A zamiast dodać sobie tym siły i energii prawdopodobnie doprowadzisz do tego, że po spożyciu tak dużej ilości cukrów prostych poziom naszej energii bardzo szybko spadnie. Co ostatecznie będzie skutkować osłabieniem, sennością, możliwymi bólami głowy. Zaczynamy sobie uświadamiać, że jedzenie intuicyjne wcale nie wiąże się, z możliwością jedzenia wszystkiego, co chcemy w ilościach nieograniczonych.
Po czym poznać, że jedzenie intuicyjne jest dla ciebie?
Aby, mówić o jedzeniu intuicyjny musimy mieć duże zaufanie do samych siebie. Ten styl jedzenia wymaga od nas rozróżniania wewnętrznych sygnałów głodu i sytości. Co więcej, musimy umiejętne posługiwanie się naszymi odczuciami w ich zaspokajaniu i dokonywaniu wyborów żywieniowych.
Co więcej, powinniśmy umieć odróżniać sygnały płynące z organizmu świadczące np. o stanie głodu. Oraz umieć je odróżnić od sygnałów natury emocjonalnej. Mam tu na myśli, że umiemy odróżnić głód fizjologiczny. Od uczucia głodu spowodowanego działaniem silnych emocji jak np. strach, smutek, samotność czy stres.
Umiejętność doboru żywności tak, aby pokrywała zapotrzebowanie organizmu i była dla niego jak najbardziej wartościowa. Takiej, która będzie wpływała na jego siłę, wydolność i nasze dobre samopoczucie.
Dla kogo nie jest jedzenie intuicyjne?
Jak można przypuszczać, jedzenie intuicyjne nie jest dla każdego. Niestety nie ma jeszcze modelu żywienia odpowiadającego każdemu człowiekowi na świecie. Z pewnością nigdy takiego też nie będzie, tak samo jest w przypadku jedzenia intuicyjnego. Na pewno nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie umieją rozróżnić sygnałów płynących z organizmu. Takich, które mają tendencje np. do zajadania stresu. Nie będzie to rozwiązanie dla osób, które mają skłonności do jedzenia napadowego.
Taki model jedzenia nie sprawdzi się również u osób, które nie mają zaufania do sygnałów wysyłanych przez ich ciało.
Tak jak wszędzie w intuicyjnym stylu jedzenia można doszukać się zarówno plusów jak i minusów. Taki styl jedzenia jest z pewnością wymagający wymaga dużej samodyscypliny i dokładnego poznania własnego organizmu. Uwrażliwienia na sygnały z niego płynące, jak również mądrego i świadomego zaspokajania potrzeb.