Julia Bartkowiak

Jestem studentką 2 roku studiów stacjonarnych na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Interesuje się dietetyką kliniczną w szczególności niepłodnością, żywieniem kobiet w ciąży i niemowląt, a także dietetyką w chorobach nowotworowych. Ciekawi mnie również wpływ diety na choroby dermatologiczne.

Artykuły Julii

probiotyki

Mikrobiota przewodu pokarmowego pełni kluczową funkcję w utrzymaniu homeostazy organizmu, stanowiąc główny filar zdrowia. Już od momentu narodzin właściwe formowanie się jej składu jest istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zmiany w składzie mikrobioty mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób. Relacje między człowiekiem a jego jelitową mikrobiotą są bardzo skomplikowane, oparte na równowadze i tolerancji (Dworzański T., i.in: 2018).

żelazo

Żelazo jest mikroelementem, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Aż 75% całkowitej ilości tego pierwiastka w ciele znajduje się w aktywnych metabolicznie związkach, takich jak mioglobina, hemoglobina, enzymy oraz transferyna. Żelazo pełni funkcję w transporcie elektronów, wspomaganiu procesów detoksykacji, biosyntezie prostaglandyn oraz obronie immunologicznej organizmu.

witaminy z grupy B

Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, których obecność w organizmie w niewielkich ilościach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Nie mogą być syntetyzowane przez organizm w wystarczających ilościach i muszą być dostarczane z pożywieniem.

płodność

Niepłodności jest problemem, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Żywienie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia hormonalnego obojga partnerów. Kluczowe aspekty diety w przypadku mężczyzn Świadomość mężczyzn na temat tego, że to również oni mogą powodować problem z zajściem w ciążę partnerki wciąż jest niewielka. Niebagatelne znacznie ma tutaj tryb życia, poziom aktywności fizycznej 

niepłodność

Niepłodność według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określana jest jako stan niemożności zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia płciowego przez okres około 12 miesięcy bez zastosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje niepłodność jako chorobę, jak i postuluje o zaliczenie jej do chorób społecznych (Łukaszuk K., i.in: 2018). Niepłodność jest problemem globalnym