Rola aktywności fizycznej dla naszego organizmu jest ogromna. Każdy z nas chyba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Sport to zdrowie i regularna aktywność przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Dzisiaj postanowiłam, że wypunktuje wam wszystkie zalety aktywności fizycznej dla poszczególnych układów naszego organizmu i jakie korzyści dla nas wnosi. Dlaczego? Myślę, że nie ma lepszego sposobu na zrozumienie tego jak istotne, są dla naszego zdrowia regularne treningi niż uzmysłowienie sobie, co tak naprawdę kryje się pod chyba każdemu znanym hasłem „sport to zdrowie”.
Wpływ aktywności na układ krwionośny
– Regularna aktywność przyczynia się m.in. do zwiększenia liczby erytrocytów i hemoglobiny, co za tym idzie dochodzi do lepszego dotlenienie organizmu. Jak powszechnie wiemy, to właśnie erytrocyty (krwinki czerwone) odpowiadają, za transport tlenu w naszym organizmie.
– Przy regularnie wprowadzonej aktywności fizycznej zwiększona zostaje również liczbę leukocytów (krwinek białych). Skutkuje to lepszą ochroną naszego organizmu przed patogenami (bakteriami, wirusami). To właśnie leukocyty odpowiadają, za ochronę organizmu przed patogenami
– Zwiększenia pojemności tlenowej krwi, poprzez stymulowanie procesu erytropoezy, czyli powstawania czerwonych krwinek. Do tego celu stosowany jest najczęściej trening wysokogórski. Podczas takiego treningu organizm, aby zapewnić sobie prawidłowy pobór tlenu, musi zmobilizować się do wytworzenia większej ilości krwinek czerwonych.
– zmniejszenia ciśnienia skurczowego krwi,
Wpływ aktywności na układ oddechowy
– Przyczynia się do zwiększenia pojemności życiowej płuc,
– Wpływa na, zwiększeni głębokości oddechu,
– Powoduje zmniejszenie liczby oddechów na minutę
Wpływ aktywności na układ nerwowy
– Powoduje wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych;
– Polepsza koordynację ruchową;
– Zmniejsza poziom lęku;
– Obniża stany depresyjne
– Poprawiają jakość snu.
Rola aktywności fizycznej dla układu immunologicznego
wysiłek fizyczny wpływa na poprawę systemu obronnego i wzrost odporności na zachorowania.
Rola aktywności dla układu ruchu:
– Wpływa pozytywnie na mineralizacje kośćca. Skutkuje to prawidłowym wzrostem i rozwojem kości.
– zapobiega i koryguje wady postawy;
– wzmacnia i stabilizuje stawy;
Jaką aktywność wybrać?
Aktywność fizyczna, tak jak już wyżej opisałam ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Regularne treningi poza korzystnymi aspektami zdrowotnymi powinny być również dla nas przyjemne. To nie ma być aktywność, której my nienawidzimy, a wykonywanie jej jest dla nas katorgą, a nie przyjemnością. Nie chodzi o to, żeby aktywność fizyczna nas do siebie zniechęcała. Jasne będzie męcząca, ale powinna być również satysfakcjonująca. Sport, żeby był z korzyści, dla nas powinien nam dawać przede wszystkim przyjemność. Robiąc trening powinniśmy czuć przede wszystkim satysfakcję i chęć do wykonania kolejnego treningu.
Podsumowując jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza?:
a) Taka jaką lubimy,
b) taka, po której wykonaniu czujemy satysfakcje,
c) Najlepsza aktywność fizyczna, to taka przed, której wykonaniem nie czujemy, że to jest przymus.
Nie kierujmy się w kwestii wyboru aktywności fizycznej czymś, co jest modne, popularne. Nie kierujmy się również innymi osobami. Jasne próbujmy nowych rzeczy, ale nie ograniczajmy się tylko np. do siłowni, bo znana blogerka instagramowa tak trenuje. Albo do biegania, bo twoja przyjaciółka biega (a ty, tak naprawdę nienawidzisz tego robić, no ale skoro ona biega, to ty też będziesz.
Pamiętajcie, żeby aktywność fizyczna dobierać do swoich możliwości. Jeśli do tej pory nie trenowałeś, to nie licz na to, że od razu będziesz wstanie zrobić bardzo intensywny trening. Ćwiczenia 6 razy w tygodniu na samym początku, też nie będą najlepszym pomysłem, bo najzwyczajniej w świecie twój organizm tego nie udźwignie. Zaczynajmy stopniowo, od 3 treningów w tygodniu. Po jakimś czasie zwiększy ilość do 4 treningów. Po kolejnym miesiącu, dwóch zwiększy intensywność chociaż dwóch treningów, przez nas wykonywanych itd. To nie jest wyścig (a jeśli już chcesz traktować to jako rywalizacje, to ścigaj się sam ze sobą). Staraj się być lepszy od siebie z wczoraj, ale pamiętaj, że twój organizm także potrzebuje odpoczynku i regeneracji.