Terapia antynikotynowa pozwala skutecznie zwalczyć uzależnienie od tytoniu, które jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Nikotyna jest dla wielu osób środkiem na redukcję wysokiego poziomu stresu jednak często prowadzi do powstawania głód nikotynowy. Uzależnienie od tytoniu jest ciężkim uporczywym uzależnieniem. Świadczy o tym fakt, że ok. 80 proc. palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia. Często jednak próby rzucenia palenia są bezskuteczne. Zwalczanie nałogu nikotynowego metodą MORA® jest jedną z najskuteczniejszych metod. Jej efektywność wynosi nawet do ok. 90%.
Indywidualne podejście do pacjenta
Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie, a do każdej terapii należy podejść wielopłaszczyznowo. Nie ma znaczenia jak długo i ile pali osoba uzależniona. Bardzo często wystarczające jest przeprowadzenie 1 zabiegu terapeutycznego aby osiągnąć pożądany efekt. Natomiast wskazanym jest, aby zadbać również o inne elementy pozwalające jeszcze skuteczniej pozbyć sie nałogu m.in. warto zadbać o przeprowadzenie terapii wspomagających: oczyszczających, antystresowych, regeneracyjnych.
Terapeutyczny program antynikotynowy aparatem MORA®V blokaduje „głód nikotynowy” w organizmie palacza. Następuje to stopniowo w wyniku wyciszenia, a następnie blokady receptorów nikotynowych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Terapia zaczyna działać już w momencie wybrania odpowiedniego programu. W trakcie terapii ośrodek identyfikacji nikotyny w mózgu przestaje sygnalizować brak nikotyny. Centra nerwowe tracą zdolność do określenia braku nikotyny. Symptomy głodu nikotynowego powoli zanikają.
Przygotowanie do terapii z użyciem aparatu MORA
- dzień przed i w dniu badania należy pić duże ilości wody;
- w dniu badania nie spożywać alkoholu;
- w miarę możliwości nie przyjmować ziół pobudzających;
- posiadać ubiór umożliwiający badanie odkrytych stóp;
- być wyspanym i wypoczętym;
- przed terapią antynikotynową należy zapalić jednego papierosa i dostarczyć do gabinetu świeżo wypalony niedopałek
Przeciwwskazania do terapii antynikotynowej MORA®
- rozrusznik serca;
- sztuczna zastawka serca;
- ciąża;
- choroba nowotworowa;
- świeże złamania;
- stan pooperacyjny;
Przebieg terapii antynikotynowej MORA®
Terapia antynikotynowa MORA® polega na załączeniu w terapii informacji o nikotynie.
Niedopałek zostaje umieszczony w tzw. elektrodzie kubkowej, która jest połączona z aparatem MORA®. Osobę poddaną terapii antynikotynowej podłącza się do aparatu za pomocą elektrod ręcznych i stopowych oraz elektrod punktowych umieszczonych na plecach i brzuchu.
Terapia antynikotynowa w Poznaniu – czas trwania terapii
- 1,5 godz. w wersji rozszerzonej z terapią wspomagającą oczyszczanie organizmu
(w trakcie terapii dochodzi do wzmożonej eliminacji nagromadzonych w organizmie toksyn. Narządy tj. wątroba, nerki, skóra są bardzo obciążone, dlatego niezbędnym jest wsparcie tych narządów dodatkowymi programami aktywizującymi).
Terapia antynikotynowa – wskazówki postępowania po terapii (pierwsze dni)
- unikać używek (alkohol, kofeina (np. kawa, napoje energetyczne), teina (np. herbata);
- całkowicie wyeliminować produkty zawierające nikotynę (plastry, gumy do żucia);
- wyeliminować z diety produkty będą ce żródłem cukrów zwłaszcza cukrów „dodanych”
- jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zażywać wyższe dawki wit. C;
- pić dużą ilość wody od 1,5 – 2 litrów wody niegazowanej;
- w miarę możliwości zażywać liczne gorące kąpiele (np. sauna);
- w miarę możliwości unikać dymu tytoniowego, zadymionych pomieszczeń;
Zdarza się, że bo zabiegu pacjent może odczuwać wzmożoną potliwość (efekt oczyszczania się organizmu). Częstym objawem po zabiegu jest nadmierna potliwość oraz senność.
Wygaszenie „głodu nikotynowego” powinno nastąpić w przeciągu kilkunastu godzin.
Większość osób poddających się terapii antynikotynowej MORA® w naszym centrum w Poznaniu odczuwa awersję do papierosów w przeciągu paru dni od terapii należy jednak uzbroić się w niezbędną cierpliwość, aby uniknąć niepożądanych reakcji organizmu po ponownym zapaleniu t.j. biegunka, wymioty, zawroty głowy.
Należy zwrócić uwagę na to, że dużo zależy od pracy własnej z uzależnieniem psychicznym, walka z nawykiem palenia, walka z wieloletnim ”rytuałem papierosowym”, czy z przyzwyczajeniem po „wyjść do sklepu tylko po paczkę papierosów”.
Na początku istotne jest, aby uważać na pokusy m.in.: chęć zapalenia w towarzystwie
Brak determinacji i sięgnięcie po papierosy powoduje ponowne pojawienie się „głodu nikotynowego”. W tej sytuacji wizytę należy jak najszybciej powtórzyć.
Osoba, u której „głód nikotynowy” został zmniejszony, ale nie udało jej się całkowicie zerwać z nałogiem, powinna zgłosić się na kolejną terapię antynikotynową MORA®