Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, których obecność w organizmie w niewielkich ilościach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Nie mogą być syntetyzowane przez organizm w wystarczających ilościach i muszą być dostarczane z pożywieniem.
Klasyfikację witamin opiera się przede wszystkim na właściwościach fizycznych, dzieląc witaminy na:
Rozpuszczalne w tłuszczach:
- witamina A (retinol i jego pochodne);
- witamina D (cholekalcyferol);
- witamina E (tokoferol);
- witamina K (filochinon);
Rozpuszczalne w wodzie:
- witamina C (kwas askorbinowy);
- Witamina B1 (tiamina);
- Witamina B2 (ryboflawina);
- Witamina B3 (niacyna);
- Witamina B5 (kwas pantotenowy);
- Witamina B6 (pirydoksyna);
- Witamina B7 (biotyna, witamina H);
- Witamina B9 (kwas foliowy);
- Witamina B12 (cyjanokobalamina)
Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie, ich nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego istotne jest ich codzienne dostarczanie z pożywieniem. Witaminy rozpuszczalne w wodzie pełnią głównie funkcję koenzymów bądź kofaktorów wielu układów enzymatycznych uczestnicząc w metabolizmie cukrów, tłuszczów, białek oraz w gospodarce mineralnej organizmu. (Gawęcki J., i.in: 2002).
Witamina B1 (tiamina)
Witamina B1 ma swój udział w procesie wytwarzania energii. Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.Tiamina jest wykorzystywana w komórkach wielu innych tkanek, m.in. wątroby i mięśni szkieletowych. Uczestniczy w wytwarzaniu energii w mitochondriach i syntezie białek. Reguluje wytwarzanie insuliny.
Źródła tiaminy:
- ziarna zbóż;
- wątroba;
- wieprzowina;
- drożdże;
- produkty mleczne;
- rośliny strączkowe (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Niedobór tiaminy:
Braki tej witaminy może prowadzić do:
- beri-beri występującej w dwóch postaciach: mokrej beri-beri i suchej beri-beri;
- encefalopatii Wernickego (związana z alkoholizmem);
- psychozy Korsakowa.
Niedobór witaminy B1 upośledza metabolizm glukozy i powoduje kwasicę mleczanową. Jest to szczególnie istotne u chorych wyniszczonych, którzy poddawani są interwencjom żywieniowym, ponieważ grozi wystąpieniem zespołu ponownego odżywienia (refeeding syndrome). Dlatego konieczna jest suplementacja witaminy B1 (Badian M., i.in:2018).
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na tiaminę z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Zalecane dzienne spożycie tiaminy dla osoby dorosłej to ok. 1,1-1,3 mg. Nie ma jednak wskazań do suplementacji tiaminy u chorych bez objawów tego zespołu Wernickego-Korsakowa. Dotychczas nie stwierdzono objawów przedawkowania, ponieważ nadmiar tiaminy (> 5 mg/dobę) nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego.
Witamina B2 (ryboflawina)
Witamina B2 odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do produkcji energii, metabolizmu tłuszczów i białek oraz utrzymania zdrowej skóry, oczu i układu nerwowego. Stwierdzono, że wpływa m.in. na stopień wchłaniania żelaza oraz stężenie hemoglobiny (Badian M., i.in:2018).
Źródła ryboflawiny:
- mleko;
- wątroba;
- jajka;
- grzyby;
- pietruszka;
- szpinak;
- brokuły (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Niedobór ryboflawiny:
Niedobory ryboflawiny występują stosunkowo rzadko wyjątkiem są osoby starsze i alkoholicy.
Objawy niedoboru:
- zapalenie kątów ust;
- zapalenie czerwieni wargowej;
- zaćma;
- zapalenie języka;
- łojotokowe zmiany w nosie i uszach;
- zmiany przewodu pokarmowego, odbytu, moszny i żeńskich zewnętrznych organów płciowych.
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na ryboflawinę z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dobowe zapotrzebowanie wynosi u kobiet ok. 1,1 mg/d oraz u mężczyzn ok. 1,3 mg/d. Nie stwierdza się nadmiernego spożycia witaminy B2 , ponieważ nadmiar powyżej 27 mg/dobę nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego (Badian M., i.in:2018).
Witamina B3 (Niacyna)
Witamina B3 (niacyna, kwas nikotynowy) wchodzi w skład dwóch koenzymów: dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) i fosforanu dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NADP). Odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, obwodowego układu nerwowego, syntetyzowanie hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Źródła niacyny:
- pełne ziarna zbóż;
- ryby;
- mięso drobiowe,wieprzowe;
- ziemniaki;
- tryptofan;
- orzechy.
Niedobór niacyny:
- pelagra.
Pelagra to rzadka choroba, występująca obecnie na terenie Afryki gdzie podstawowym produktem jest kukurydza. Zawiera ona niacynę w nieprzyswajalne formie, dlatego właśnie dochodzi do jej niedoborów w tym rejonie świata. Niacynę można otrzymać z kukurydzy za pomocą odpowiedniej obróbki np. moczenie kukurydzy w soku cytrynowym (Meksyk).
Objawy pelagry:
- zapalenie skóry;
- biegunka;
- otępienie (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na niacynę z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dobowe zapotrzebowanie wynosi u kobiet ok. 13 mg/d oraz u mężczyzn ok. 17 mg/d. Większość zdrowych osób otrzymuje wystarczającą ilość niacyny w swojej diecie, więc dodatkowa suplementacja zwykle nie jest potrzebna.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest aktywna w postaci koenzymu A (acetylo-CoA), który uczestniczy w acylacji sulfonamidów w wątrobie oraz choliny w tkankach mózgu. Jako koenzym A, kwas pantotenowy bierze udział w syntezie związków izoprenoidowych, takich jak cholesterol, hormony steroidowe, witaminy A i D, pierścienie porfirynowe hemoglobiny i neurotransmitery. (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Źródła kwasu pantotenowego:
- jaja;
- wątroba;
- drożdże;
- mięso;
- grzyby (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Niedobór kwasu pantotenowego
Wystąpienie niedoboru tej witaminy jest mało prawdopodobne z uwagi na szerokie rozprzestrzenienie kwasu pantotenowego. U osób niedożywionych jest to jednak możliwe.
Objawy:
- sztywność i bóle mięśni;
- omdlenia;
- skurcze nóg;
- zmiany skórne;
- zmęczenie.
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na kwas pantotenowy z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dobowe zapotrzebowanie wynosi 4-7 mg/d.
Witamina B6 (pirydoksyna)
Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest nieodzowna dla enzymów uczestniczących w przemianach glukozy, neurotransmiterów oraz aminokwasów. Dzięki niej produkowane są białe krwinki i interleukiny, które mają istotny wpływ na działanie układu odpornościowego.Wchłaniana w jelicie, metabolizowana w wątrobie, magazynowana w mięśniach, lecz w przypadku niedoboru jest wykorzystywana głównie do glukoneogenezy, co ogranicza jej dostępność do innych procesów w organizmie (Badian M., i.in:2018).
Źródła pirydoksyny:
- kukurydza;
- pszenica;
- ryby;
- mięso drobiowe;
- rośliny strączkowe;
- podroby.
Niedobór pirydoksyny
Pierwotny niedobór pojawia się bardzo rzadko zazwyczaj u noworodków karmionych mieszankami mlecznymi, alkoholików oraz ludzi starszych. Niedobór pirydoksyny może powodować:
- niedokrwistość mikrocytarna, hipochromiczna;
- zaburzenie metabolizmu aminokwasów;
- wtórna pelagra;
- drgawki i depresja.
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na kwas pantotenowy z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dobowe zapotrzebowanie wynosi u kobiet ok. 1,2 mg/d oraz u mężczyzn ok. 1,4 mg/d. Badania wykazały, że suplementacja pirydoksyną w dawce przekraczającej 500 mg na dobę może prowadzić do nieodwracalnej ataksji sensorycznej. Obecnie brak przekonujących dowodów na konieczność suplementacji witaminy B6 u osób zdrowych. Pirydoksyna zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego o 20–40%, dlatego jest często dodawana do suplementów magnezu (Badian M., i.in:2018).
Witamina B7 (biotyna)
Witamina B7 (biotyna) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych witamin z grupy B. Ten składnik odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Biotyna uczestniczy w licznych reakcjach komórkowych, biorąc udział w produkcji glukozy oraz w przemianach kwasów nukleinowych i aminokwasów. Wpływa także na zdrowie skóry, włosów i paznokci.
Źródła biotyny:
- żółtko jaj;
- drożdże;
- orzechy;
- podroby (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Niedobór biotyny
Niedobór biotyny jest raczej rzadko spotykany jeżeli dieta jest prawidłowa.
Objawy:
- zmiany zapalne skóry;
- zapalenie spojówek;
- bóle mięśni;
- łysienie;
- objawy neurologiczne.
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na biotynę nie jest dokładnie znane jednak przyjmuje się dawkę ok.100-300 mg/d. Używanie papierosów i alkoholu może przyspieszać rozkład biotyny, co może skutkować jej niedoborem i wymagać suplementacji (Gawęcki J.: 2002).
Witamina B9 (kwas foliowy)
Witamina B9 (kwas foliowy) jest kluczowa dla produkcji składników krwi oraz przemian kwasów nukleinowych i aminokwasów. Wpływa także na prawidłowe działanie układu nerwowego oraz jest istotny dla kobiet w ciąży i dla rozwijającego się płodu (Gawęcki J.: 2002).
Źródła kwasu foliowego:
- pełne ziarna zboża;
- zielone warzywa;
- wątroba;
- orzechy.
Niedobór kwasu foliowego
Niedobór witaminy B9 objawia się przede wszystkim u osób starszych, alkoholików, kobiet w ciąży, niemowląt oraz chorych na nowotwory. Kwas foliowy należy zawsze oceniać łącznie ze stężeniami witamin B6 i B12 ze względu na powiązanie ich metabolizmu.
Objawy:
- anemia megaloblastyczna;
- zmiany skórne;
- zaburzenia wchłaniania;
- problemy w ciąży (wady cewy nerwowej płodu) (Badian M., i.in:2018).
Zapotrzebowanie i suplementacja
Zapotrzebowanie na kwas foliowy z diety jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dobowe zapotrzebowanie wynosi ok. 200 mg/d. Suplementacja kwasem foliowym jest korzystna i niezbędna dla kobiet w wieku rozrodczym oraz we wczesnym okresie ciąży (Badian M., i.in:2018).
Witamina B12 (kobalamina)
Witamina B12 (kobalamina) jako jedyna z grupy witamin B, może być magazynowana w organizmie w dużych ilościach, a jej rezerwy wystarczają na około 2 lata. Kobalamina odgrywa kluczową rolę w produkcji kwasów nukleinowych i uczestniczy w syntezie czerwonych krwinek.
Źródła kobalaminy:
Produkty zwierzęce:
- mięso;
- ryby;
- jaja;
- skorupiaki;
- nabiał (Gryszczyńska A., i.in: 2009).
Niedobór kobalaminy
- niedokrwistość megaloblastyczna,
- uszkodzenia układu nerwowego i choroby neurodegradacyjne,
- zaburzenia psychiczne,
- miażdżyca naczyń krwionośnych,
- wady rozwojowe płodu i poronienia (Badian M., i.in:2018).
Zapotrzebowanie i suplementacja
Dobowe zapotrzebowanie na kobalaminę wynosi 2,4 μg. W przypadku niedokrwistości megaloblastycznej zaleca się suplementację 1000 μg domięśniowo lub głęboko podskórnie przez 7–14 dni, a następnie co tydzień przez 4–8 tygodni. Po poprawie wyników hemoglobiny, stosuje się dawkę 1000 μg miesięcznie na czas nieokreślony.
Podsumowanie
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i muszą być dostarczane z dietą. Suplementacja tiaminą jest niezbędna u osób z objawami zespołu Wernickiego-Korsakowa. U kobiet w wieku prokreacyjnym oraz u osób starszych z zaburzeniami wchłaniania rekomendowana jest suplementacja kwasem foliowym. Brak potwierdzonych wskazań do rutynowej suplementacji pozostałymi witaminami z grupy B, chyba że istnieje potwierdzony niedobór.
Bibliografia:
- Badian M., Dzierżanowski T. (2018): „Suplementacja witamin u chorych onkologicznych. Część I – witaminy z grupy B”[w]: Medycyna Paliatywna, tom 3, nr 10, s. 131-136;
- Gawęcki J. (2002): „Witaminy„, Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu;
- Gryszczyńska A. (2009): „Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy”, [w]: Postępy Fitoterapii, nr 4, s. 229-238;
- Moszczyński P., Pyć R. (1998): „Biochemia witamin. Część I. Witaminy grupy B i koenzymy” Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Łódź, s. 11-20;