Dlaczego warto sprecyzować swój cel?

Metoda S.M.A.R.T jest to koncepcja formowania celu. Bardzo często jeśli stawiamy sobie jakieś oczekiwania/wymagania względem siebie robimy to bardzo powierzchownie. Nie tyczy się to tylko celów związanych ze zmiana nawyków żywieniowych czy odchudzaniem tak naprawdę bardzo często mamy tendencje do ogólnikowego wyznaczenia celu. Wszystko co będę dzisiaj wam przekazywać przedstawię na przykładzie odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych natomiast na samym końcu zamieszczę listę pomocnych pytań, które pomogą wam z poprawnym i mądrym zaplanowaniu działań. Skuteczne zaplanowanie celu podążając za metoda S.M.A.R.T. z pewnością może przyczynić się do zwiększenia szansy na jego osiągnięcie. Jednak pamiętajmy, że dobrze sprecyzowany cel to tylko część sukcesu 🙂

Co mam na myśli, gdy mówię, ze cel jest ogólnikowy? Zastanów się teraz jeśli masz za sobą jakieś próby odchudzania jak brzmiały twoje cele? Daje sobie rękę uciąć, ze wile osób utożsami się z którymś z poniżej przedstawionych przeze mnie przykładów:

  • Schudnę? Muszę/chcę schudnąć.
  • Schudnę/muszę schudnąć 5kg.
  • Muszę/Chcę schudnąć do wakacji/ślubu/itd..

Przykładów mogłabym wymieniać bez końca. Przedstawione cele nie dają nam w sumie żadnych konkretów. Zanim przejdę do zasad formowania celu metodą S.M.A.R.T analizując powyższe przykłady źle skonstruowanego celu przedstawię wam czego w nich zabrakło i dlaczego taki cel nie jest dobrze ujęty.

  • Schudnę? Muszę/chcę schudnąć. —— OK! Ale ile kilogramów? W jakim czasie (równie dobrze mogą to być 2 miesiące albo 5lat)? Jak chcesz to zrobić?
  • Schudnę/muszę schudnąć 5kg. ——– SUPER! Ale w jakim czasie? Jak chcesz to zrobić?
  • Muszę/Chcę schudnąć do wakacji/ślubu/itd.. ——– ŚWIETNIE!! Ale Ile kilogramów chcesz zgubić? Jakie działania podejmiesz?

To tylko przykładowe braki które można zauważyć na pierwszy rzut oka. Resztę dowiecie się z kolejnej części gdzie omówię metodę S.M.A.R.T literka po literce 🙂

Co oznacza S.M.A.R.T

1. Skonkretyzowany/Sprecyzowany 

cel powinien być jasny i konkretny. Aco więcej nie powinien zawierać żadnych niedomówień czy słów, które nie dają luźną interpretację.

Np. CEL: Chcę więcej trenować

1. Starajmy się nie używać określeń takich jak: więcej, częściej

Co to znaczy więcej? Co to znaczy częściej?? = tak naprawdę daje to dość swobodne pole interpretacji np.

Do tej pory nie trenowałem w ogóle także teraz aby WIĘCEJ trenować będę wykonywać treningi codziennie.

Do tej pory nie trenowałem w ogóle także teraz aby WIĘCEJ trenować będę wykonywać jeden trening tygodniowo.

Słowo więcej jak widać może wskazywać dwa zupełnie różne podejścia i oba tak naprawdę są błędne w pierwszym przypadku możemy nadwyrężyć swój organizm zbyt częstym wykonywaniem treningów zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami nie trenującymi wcześniej w ogóle co do drugiej opcji wykonywanie jednego treningu tygodniowo niekoniecznie przyczyni się do zapewnienia nam zamierzonych przez nas efektów.

Jak poprawnie sprecyzować cel:

1. Do tej pory trenowałam x razy, to teraz będę trenować y

2. Do tej pory mój trening trwał x minut teraz wydłużę go do y

2. Mierzalny

Musi dać się zmierzyć. Jeśli mówimy o tym, aby cel był mierzalny mamy na myśli to w jaki sposób będziemy kontrolować postępy i koordynować efektywność naszej pracy. Ma nam to pokazać stopień w jakim udało się nasz cel zrealizować na przestrzeni czasu.

Cel: Chcę schudnąć

Ile kg? Ile zgubić cm w tali, biodrach itd.

Poprawnie sprecyzowany cel:

1. Chcę schudnąć 2-4 kg w miesiącu

2. Chcę zgubić 6cm w talii w tym miesiącu

3. Osiągalny

Nie może być ani za łatwy ani za trudny. Musi być REALNY i BEZPIECZNY

OSIĄGALNY – Czy jest on dla mnie wykonalny?

Czasami wydaje nam się, że jesteśmy wstanie wziąć na siebie naprawdę sporo narzucając na siebie nowe ograniczenia i restrykcje związane z dietą oraz wprowadzając niezliczoną ilość aktywności fizycznej. Nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm ma swoją ilość zasobów, które są przez nas codziennie zużywane na różne czynności takie jak praca, nauka ale również na mniejsze drobniejsze czynności, które w ciągu dnia wykonujemy jak np. ugotowanie obiadu. To wszystko zużywa nasza wewnętrzną energie. W momencie kiedy nałożymy na siebie ilość nowych restrykcji, zmian może nam nie starczyć siły na ich realizację, a tym samym nie będziemy wstanie zrealizować naszych postanowień.

4. Istotny 

Dlaczego jest dla mnie ważny?

Bardzo ważne jest aby wiedzieć dlaczego wyznaczyłem sobie taki cel i jak na mnie wpłynie jego realizacja. Co się zmieni jeśli da mi się go zrealizować i dlaczego jest to dla mnie takie ważne.

Dlaczego chcę schudnąć?

1. Chcę lepiej wyglądać

2. Chcę mieć więcej energii

3. Chcę móc założyć moje ulubione spodnie, w które już od dawna się nie mieszczę

5. Określony w czasie 

TERMINOWY – Określony w czasie

Bardzo ważne jest aby postawić sobie przedział czasowy w którym chcielibyśmy schudnąć. Przykładowo możemy realnie założyć utratę 5kg masy ciała w przeciągu 2miesięcy a równie dobrze, bez określonych ram czasowych może to zająć 5 lat.

W jakim czasie chcesz schudnąć?

np. Chcę schudnąć 4kg w przeciągu miesiąca

Bardzo istotne jest aby te wszystkie przedstawione wyżej elementy ze sobą współgrały tylko wtedy nasz cel będzie miał szansę na realizacje. Jeśli założymy sobie utratę 10kg masy ciała w przeciągu miesiąca to nawet kiedy działania będą dobrane mądrze np. zwiększenie aktywności fizycznej z 3 treningów do 5. Redukcja spożywanych kilokalorii o 300kcal to i tak cel mimo, ze sprecyzowany, mierzalny, określony w czasie nie będzie dla nas OSIĄGALNY! O tym warto pamiętać, że cel będzie miał szansę realizacji tylko jeśli te 5 elementów będzie ze sobą współgrać.

Dobrze sprecyzowany cel:

Chciałabym schudnąć 6kg w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Jest to dla mnie ważne ponieważ chciałabym zwiększyć swoja pewność siebie i w końcu móc założyć swoje ulubione ciuchy, w które już od dłuższego czasu się nie mieszczę. Zrobię to poprzez zwiększenie swojej dziennej aktywności fizycznej. Do tej pory nie trenowałam w ogóle więc na początek zacznę od tego, że 3-4 razy w tygodniu przez 30minut postaram się jeździć na rowerku stacjonarnym, który już od dłuższego czasu kurzy się w kącie i zainstaluje na telefonie krokomierz, aby pilnować dziennej ilości kroków przez to, ze do tej pory wszędzie gdzie mogłam jeździłam samochodem na początek wyznaczę sobie cel 5 tys. kroków dziennie, który za 4 tygodnie POSTARAM SIĘ zwiększyć do 7-8 tys.

Klaudia Jarmuszka-Kosmala

Jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku Dietetyka. Ukończyłam również studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka. W wolnym czasie uwielbiam gotować, a swoja pasja do zdrowego stylu życia staram się dzielić m.in. na instagramie @klaudia_jarmuszka_dietetyk tam również dzielę się wiedzą z zakresu dietetyki i zdrowia.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *