Kompulsywne objadanie się jest jednym z zaburzeń odżywiania oficjalnie będącym chorobą. Leczenie zespołu kompulsywnego objadania się w skrócie BED nie jest łatwe i wymaga podjęcie złożonej terapii. Terapia osób z objawami BED opiera się na pomocy nie tylko dietetyka, psychologa, psychoterapeuty, ale bardzo często również psychiatry. BED objawia się niekontrolowanym spożywaniem posiłków. Brak kontroli odnosi się do ilości spożywanego jedzenia, jakości produktów, które się spożywa (najczęściej są to produkty zawierające spore ilości tłuszczu i cukru jak np.: fast-food czy słodycze). Kompulsywne objadanie się od bulimii odróżnia to, że nie występują tutaj zachowania kompensacyjne w postaci np. wymiotów czy stosowania środków przeczyszczających. Kompulsywne objadanie się wiąże się z problemami trawiennymi i ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Złe nawyki żywieniowe mogą również obniżać wrażliwość tkanek na insulinę i powodować rozwój insulinooporności.

Kompulsywnego objadania się – Przyczyny

Przyczyn kompulsywnego objadania się jest wiele. Nie ma jednej konkretnej przyczyny. Bardzo często jest to wynik potrzeb emocjonalnych. Potrzeba samoakceptacji, miłości, przynależności, to wszystko sprawia, ze szukamy sposobu na rozładowanie narastającego w nas napięcia emocjonalnego. Im większa „niestabilność emocjonalna” tym większa szansa na rozwój kompulsywnego objadania się. Aby rozładować narastające napięcie emocjonalne szukamy sposobów, które znamy, które kojarzą nam się z bezpieczeństwem, z miłością, z akceptacją i właśnie dlatego bardzo często kierujemy swoją uwagę na jedzenie.

Jedzenie od pierwszych dni życia zostaje skojarzone z uczuciem bezpieczeństwa. Niemowlę, które jest głodne czuje dyskomfort. Nakarmienie dziecka sprawia, że zaczyna ono kojarzyć jedzenie z czymś co niweluje nieprzyjemne uczucie. W taki sposób zaczynamy kojarzyć jedzenie właśnie z poczuciem bezpieczeństwa, ale również miłością. W zależności od tego jakie inne sposoby poznamy na radzenie sobie z trudnymi emocjami, w jakim otoczeniu zostaniemy wychowani jedzenie może odgrywać różne role w naszym życiu. Jedzenie w sytuacji braku stabilności emocjonalnej, narastającego napięcia emocjonalnego i seksualnego staje się czymś w rodzaju ukojenia. Dostarcza uczucie bezpieczeństwa, spokoju i komfortu

Kompulsywne objadanie się -Objawy

  • Szybkie tempo jedzenia
  • Jedzenie w samotności
  • Jedzenie pomimo braku odczuwania głodu
  • Wyrzuty sumienia i poczucie winy po posiłku,
  • Jedzenie jest wynikiem wzrostu napięcia emocjonalnego: potrzeby akceptacji, miłości, ale również np. stresu
  • Napady nadmiernego jedzenia zdążają się minimum 2 razy w tygodniu

Klaudia Jarmuszka-Kosmala

Jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku Dietetyka. Ukończyłam również studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka. W wolnym czasie uwielbiam gotować, a swoja pasja do zdrowego stylu życia staram się dzielić m.in. na instagramie @klaudia_jarmuszka_dietetyk tam również dzielę się wiedzą z zakresu dietetyki i zdrowia.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *